Kino Szkoła
Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej i Społecznej "Kino Szkoła"
2023/2024
07.12.2023 r. uczniowie klas IV, V i VII wraz z wychowawcami (Weronika U., Sylwia D., Marta P.K.) uczestniczyli w warsztatach w ramach kolejnej edycji Programu Interdyscyplinarnego "Kino Szkoła". Oprócz półgodzinnych warsztatów prowadzonych przez medioznawcę uczniowie obejrzeli film pt. Świateczny cud". Dzięki temu utwierdzili się w przekonaniu, dlaczego warto pomagać. Po zajęciach medialnych uczniowie otrzymali przygotowaną przez rodziców mikołajową niespodziankę.
Sylwia D.
2021/2022
22.03.2022 r. uczniowie klasy 8a po raz kolejny w tym roku szkolnym uczestniczyli w warsztatach organizowanych w ramach programu "Kino Szkoła". Tym razem zajęcia dotyczyły tematu "Wsparcie, współzależność i widzenie drugiego człowieka". Uczniowie mieli okazję przećwiczyć w parach i grupach różne rodzaje relacji z drugim człowiekiem, co pozwoliło im lepiej uświadomić sobie swoje indywidualne granice tzw. nietykalności osobistej. W roku szkolnym 2021/2022 klas 8a uczestniczyła również w warsztatach pod hasłem: "Stres i stresory. Jak poprawić swoją kondycję psycho.-fizyczną?" (październik 2021 r.) Opiekę nad uczniami sprawowały panie Sylwia D.,. Marta P.K.
Sylwia D.
2018/2019
- 03.06.2019 r. po raz kolejny uczniowie z klas V a i V b brali udział w programie interdyscyplinarnym. Tym razem rozwijaliśmy nasze kompetencje społeczne "Kreatywny umysł - zadania na pobudzenie kreatywności". Dzieci miały okazję wykorzystać swą kreatywność w rozwiązywaniu codziennych problemów w sposób niestandardowy. Byli bardzo kreatywni i pomysłowi. Sylwia D.
- 31.05.2019 r. ucziowie klas V a i V b mieli okazje poczuć się jak prawdziwi filmowcy. Uczestniczyliśmy w warsztatach "Fantasy - filmowa fikcja". Poznaliśmy gatunek science fiction i kręcilismy film z udziałem kosmitów z różnych galaktyk. Zabawa była fascynująca, a odgrywane role świetne. Sylwia D.
- 20.03.2019 r. uczniowie klas V a i V b wraz z wychowaczyniami, paniami Sylwią D. i Małgorzatą P. uczestniczyły w warsztatach i pokazie fimu z cyklu "Filmowe drogowskazy". Film pt. "Na linii wzroku" był doskonałą okazją do spojrzenia na problemy dyskryminacji, w tym przygadku z powodu achondroplazji. Pytani o odczucia uczniowie mówili, że film zrobił na nich wrażenie, a poruszany w nim problem został dodatkowo omówiony na godzinie wychowaczej.
- Spotkania z cyklu "Kino Szkoła", w których uczestniczyły kl. II i III, w PKZ w Dąbrowie Górniczej mają ostatnio charakter warsztatowy. Ostatnie spotkanie w dniu 01.03.2019r. dotyczyło warsztatów medialnych. Poprzez własne doświadczenie zdobyte w czasie "kręcenia" sceny z filmu "Czerwony Kapturek" uczestnicy spotkania doświadczyli roli i obowiązków poszczególnych osób zaangażowanych na planie filmowym. Uczniowie, a także ich opiekunowie pełnili rolę aktorów, pomocnika reżysera (czyli swoich wychowawczyń pani Marioli Z. i Iwony S.), operatora kamery i jego pomocnika, garderobianego, dźwiękowca, fotografa. Zabawa była fantastyczna, ale wymagała od nas sporej koncentracji. Efekty naszej pracy w postaci krótkich filmików są dowodem na świetnie wykonaną robotę!!!
- 08.02.2019 r. W następnym z serii warsztatów z cyklu "Kino Szkoła" organizowanych przez PKZ w Dąbrowie Górniczej uczniowie kl. II i III pod opieką swoich wychowawców, uczestniczyli 08.02.2019r. Tym razem były to warsztaty medialne, w czasie których uczniowie "bawili" się w radio. Po gimnastyce buzi i języka, każdy uczestnik mógł wcielić się w prezentera radiowego i nagrać swoją krótką wizytówkę. Potem przyszedł czas na coś poważniejszego - wiersz "Lokomotywa" J. Brzechwy. Oprócz naszych głosów w nagraniu słychać różne odgłosy, które ubarwiają wiersz. Zabawa była wspaniała, ale od wielu dzieci wymagała przełamania wewnętrznych barier. Każdy wyszedł z niespodzianką - własnym nagraniem!!!
- 23.11. 2018 uczniowie kl. II pod opieką pani Marioli Z. i Haliny F. uczestniczyli w pierwszym z serii spotkań z cyklu "Kino Szkoła". Tym razem dzieci zaproszone zostały do udziały w warsztatach "Prasa. wydajemy gazetę". W czasie warsztatów uczniowie poznawali poszczególne części gazety, rozpoznawali je w przyniesionych przez prowadząca różnorodnych czasopismach, a na koniec projektowali samodzielnie okładkę wymyślonej przez siebie gazety. Warsztaty okazały sie bardzo twórcze, bo każdy wrócił z pomysłem na własną gazetę. Czekamy na następne spotkanie.