Wycieczki przedmiotowe
Rok szkolny 2023/2024
Język polski
18.01.2024 r. uczniowie klas IV, V i VII wraz z wychowawcami i opiekunem (Weronika U., Sylwia D., Marta P.K., Magdalena P.) uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Przespacerowaliśmy się obok Biblioteki Jagiellońskiej na Rynek Starego Miasta (sukiennice, Kościół Mariacki, pominik Adama Mickiewicza). Naszym głównym celem był Teatr Groteska i spektakl "Dwanaście prac Heraklesa". Wspaniała scenografia i gra aktorska zachwyciły nas.
Sylwia D.
Rok szkolny 2019/2020
Historia
19.11.2019 r. uczniowie klas VI a, VI b i uczennica kl. V b pojechali na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Po trzeciej godzinie lekcyjnej wyruszyliśmy na wycieczkę. Na miejscu uczestnicy zrobili własne bułki w kształcie warkocza, które potem ze smakiem zjedli. Ponadto obejrzeli film o historii chleba, zwiedzili ciekawą ekspozycję muzealną z przewodnikiem. Uczestniczyli też w inscenizowanej lekcji w dawnej szkole oraz obejrzeli prelekcję przygotowaną przez założyciela muzeum pana Piotra Mankiewicza. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i najedzieni :-)
Sylwia D.
Historia
13.11.2019 r. uczniowie z klasy 8 wraz z kolegami i koleżankami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 28 pojechali na wycieczkę do Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. Uczniowie zwiedzili obóz koncentracyjny i obóz zagłady. Widzieli ruiny krematorium i byli wewnąrz krematorium w Muzeum Auschwitz. Duże wrażenie zrobił na nich blok, w którym eksponowone są fotografie więźniów z informacją kiedy przybyli do obozu i kiedy zmarli. Druga część wycieczki dotyczyła synagogi Chewra Lomdei Misznajot, gdzie przewodnik opowiadał o codzienności oświęcimskich Żydów, przed wojną i po jej wybuchu. W księgarni mieszczącej się w kawiarani obok muzeum można było nabyć "próbki" pisma hebrajskiego i inne pamiątki.
Sylwia D.
Rok szkolny 2018/2019
Historia
24 maja 2019 r. uczniowie klasy Va, Vb i częściowo VI wraz z opiekunami, paniami: Sylwią D., Beatą Sz., i Małgorzatą P. odwiedzili Zabytkową Kopalnię "Królowa Luiza" w Zabrzu. Mlieliśmy okazję przepłynąć Trasą wodną urządzoną w dawnej sztolni. Iluminacje, projekcje i legendy m.in. o skrabniku i utopku zrobliły na nas duże wrażenie. Przemieszczanie się podziemnymi korytarzymi spowodowało, że czuliśmy się jak w labiryncie. Drugą atrakcją wycieczki były Podziemne skarby. Uczniowie pracując w zespołach z mapą i lampkami górniczymi, poszukiwali wskazówek, by na końcu znaleźć skarb - drewniak z pieczątką, który każdy zabrał ze sobą na pamiątkę. (Sylwia D.)
Język polski
24 kwietnia 2019 r. uczniowie klas V a i V b wraz z opiekunami p. Sylwią D. i p. Beatą Sz. oraz 20 kolegami z ZSP nr 1 pojechali do Krakowa, aby obejrzeć spektakl pt. "12 prac Heraklesa". Przedstawienie inspirowane mitologią odbyło się o godzinie 11.30 w krakowskim teatrze "Groteska". Niewielka scena rozbrzmiewała wspaniałą muzyką i grą świateł. Duże wrażenie zrobiły na nas kreacje aktorskie. Wracając pod Wawel odwiedziliśmy też krakowski rynek z Kościłem Mariackim, Sukiennicami i pomnikiem Adama Mickiewicza. Sylwia D.
Historia
29.11.2018 r. w mrozny, słoneczny dzień uczniowie klasy VIII wraz z opiekunem p. Sylwią D. uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Wspólnie z uczniami z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 i ze Szkoły Podstawowej nr 28 zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz - Birkenau i Muzeum Żydowskie z synagogą Chewra Lomdei Misznajot. W synagodze uczniowie mieli okazję zintegrować się pracując w grupach i rozwiązując detektywistyczne zagadki polegające na tworzeniu opowieści do fotografii i ilustracji oraz odszukiwaniu ich na ekspozycji w synagodze. Wizyta w byłym obozie koncentracyjnym na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Rok szkolny 2017/2018
Geografia
25.05.2018 r. klasa VII pod opieką Pani Marioli Z. i Pana Rafała W., uczestniczyła w terenowych zajęciach z geografii. W ramach wycieczki przybliżającej uczniom ich "małą ojczyznę" odwiedzili oni, a niektórzy dopiero poznali "pojezierze dąbrowskie" - jeziora Pogoria IV, III, II, I. Wycieczka była jednocześnie okazją do rozpoczęcia projektu edukacyjnego "Pogoria - która piękniejsza?". W czasie jej trwania uczniowie podzieleni na grupy zbierali potrzebne im informacje do prezentacji wybranego jeziora. Zajęcia były również przyczynkiem do rozwijania umiejętności posługiwania sie mapą i busolą, wyznaczania kierunków geograficznych oraz azymutu marszu. Piękna pogoda i wesoły nastrój uczestników sprawił, że czas upłynął niespodziewanie szybko, a przemierzone kilometry nie dawały się odczuć w nogach.
"KINO SZKOŁA"
W roku szkolnym 2017/2018 klasy IV uczestniczyły w trzech spotkaniach w ramach programu "Kino Szkoła". W grudniu były to warsztaty społeczne "Dbam o relacje - warto pomagać! Jak kształtować postawę altruistyczną". W marcu spotkanie z cyklu "Filmowe drogowskazy - M jak motywacja, co nas motywuje do działania (film pt. "Kod M"). W maju kolejne warsztaty pod hasłem: "Jestem ważny. O odwadze i poczuciu własnej wartości". Opiekę nad uczniami sprawowali: p. S. Dębska, p. B. Dybiec, p. M. Gębczyńska.
08.01.2017 r. klasa II, IIIa i IIIb uczestniczyła w wycieczce do Chorzowa - Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. W prosty, jasny i atrakcyjny sposób dzieci uczyły się zasad ochrony przeciwpożarowej czyli
- czym jest i jak powstaje tlenek węgla,
- jakie są zagrożenia związane z pożarem, wypadkiem drogowym i katastrofą budowlaną.
Dzieci miały możliwość obejrzenia krótkich filmików wzbogaconych efektami specjalnymi. Na koniec dzieci wsiadały do prawdziwego wozu strażackiego i wirtualnie zwiedzały miasto, a także gasiły pożar. Wycieczka była bardzo interesująca i kształcąca. Opiekunowie: panie Iwona Nowak – Syguła, Małgorzata Krzystańska, Mariola Zygała.
W dniu 13.12.2017 r. uczniowie kl. IV a i IV b rozpoczęli tegoroczną przygodę z Programem Interdyscypinarnym Kino Szkoła. Uczestniczyliśmy w warsztatach społecznych pod hasłem: "Warto pomagać!". Uczniowie pracowali w grupach, tworząc symulowane sytuacje, w których mieli ustalić sposoby i warunki pomocy osobie, w kontretnej sytuacji życiowej. Ponadto mogli określić jak wygląda ich pomoc w poszczególnych częściach roku, wsypując ziarenka fasoli do słoików symbolizujących: cał rok, pół roku, ostatni miesiąc i ostatni dzień. Zajęcia bardzo się wszystkim podobał.Opiekę prawowali wychowacy: p. S. Dębska, p. B. Dybiec.
Dnia 07.12.2017 r. uczniowie klasy IV a i IV b uczestniczyli w mikołajowym wyjeździe do kina "Helios" na film pt. "Pierwsza gwiazdka". Była to nietuzinkowa opowieść o cudzie Bożego Narodzenia, przedstawiona z perspektywy sympatycznego osiłka Bo. Opiekę sprawowali wychowacy: p. S. Dębska, p. B. Dybiec.
Dnia 06.12.2017 r. w ramach prezentu mikołajkowego uczniowie klasy IIIb wyjechali do kina "Helios" na bajkę pt. „Coco”.
Wyjazd do teatru
31 października 2017 r. klasy I -III wraz z wychowawcami uczestniczyły w spektaklu teatralnym w Teatrze „Dzieci Zagłębia” w Będzinie. „Bromba w sieci” to spektakl inspirowany opowiadaniami Macieja Wojtyszki i najnowsza sceniczna realizacja Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. Przedstawienie opowiadało o przyjaźni, odwadze i pytaniach, które warto zadawać. A przede wszystkim o tym, co należy robić, żeby spotkanie ze współczesnymi technologiami sprawiało nam radość, a zdrowy rozsadek pomogły ustalić właściwe granice między tym, co powinniśmy wiedzieć, a tym, co powinniśmy czuć. Monika Kijanka
Dnia 10.11.2017 r. uczniowie klasy III b wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach Programu Interdyscyplinarnego "Kino Szkoła" w PKZ w Dąbrowie Górniczej. Warsztaty pt.: "Czy Internet jest dla nas bezpieczny?" poświęcone były uświadomieniu dzieciom, na jakie niebezpieczeństwa mogą się narazić osoby nieumiejętnie korzystające z Internetu. Po części teoretycznej przyszedł czas na część warsztatową w czasie której dzieci stworzyły plakat złożony z rysunków przedstawiających zagrożenia płynące z braku ostrożności w Internecie.
Mariola Zygała
26.09.2017 r. uczniowie z klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do odwiedzenia dąbrowskich wodociągów. W czasie wyjazdu dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej, uczestniczenia w spacerze po oczyszczalni ścieków, a na koniec wspólnego utrwalenia poznanych wiadomości w czasie rozwiązywania zagadek i krzyżówek. Na pożegnanie wszystkie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami. Opiekunowie: p. Małghorzata Krzystańska i p. Mariola Zygała.
Udział w akcji "Sprzątanie świata"
W dniu 18 września 2017r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej w akcji „Sprzątania świata” będącej częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony. Akcja objęła sprzątanie okolicy szkoły oraz terenu przy ośrodku zdrowia i pomniku przyrody przy ulicy Łaskowej. Celem było promowanie poszanowania zasobów, ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji.
Sprzątającym sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości uczniów udało się zebrać kilka worków śmieci, które następnie zostały złożone we wcześniej ustalonych punktach odbioru odpadów.
Ze względu na swój jednorazowy charakter impreza miała znaczenie symboliczne, bez wątpienia jednak pozwoliła obudzić refleksję nad stanem naturalnego środowiska i przysłużyła się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za jego kondycję.
Monika Kijanka
Przyroda
Wycieczka do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach
Dnia 15 października 2015 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowaczynią p. Sylwią Dębską i p. Beatą Szczęsną mieli okazję zobaczyć różnorodne okazy flory naszego globu, od roślin użytkowych. poprzez tropikalne i sukulenty oraz część historyczną mieszczącą rośliny z czasów zakładania palmiarni w 1924 r. Ponadto podziwiali też niezwykłe okazy fauny i pięknie zaaranżowaną część akwarystyczną. Dodatkową atrakcją była podróż pociągem Kolei Śląskich.
Historia
Wycieczka do Oświęcimia
Dnia 23 kwietnia 2015 r. uczniowie klas V i VI oraz niektórzy rodzice pojechali na wycieczkę do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Wyjazd do byłego obozu zagłady był możliwy dzięki inicjatywie pana Hilarego Czerwińskiego, absolwenta naszej szkoły, którego ojciec zginął w obozie. Dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej przygotowany został specjalny program edukacyjny, ukazujący tylko wybrane aspekty obozowej rzeczywistości. Mogliśmy zobaczyć poszczególne bloki w obozie Auschwitz oraz rampę wyładowczą i pojedyncze (zachowane) baraki w Birkenau. W opowieściach przewodników jawiła się nam straszna dola obozowa ludzi przetrzymywanych w obozie. Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Opiekę sprawowali nad nami: p. dyrektor Józef Marzec, p. Dorota Kopińska i p. Sylwia Dębska
30.03.2015r. uczniowie klasy pierwszej i trzeciej w kinie Helios w Dąbrowie Górniczej z zainteresowaniem obejrzeli wyświetlaną w technologii 3D animowaną komedię pt.”Fruu!”. Dzieci z uwagą i wielkim zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów. Wspólnie przeżywały ich przygody i reagowały bardzo emocjonalnie. Uczniowie wybuchali spontanicznym śmiechem, ale też wstrzymywali oddech w chwilach grozy i niepokoju.
Projekt interdyscyplinarny KINO SZKOŁA
2017/2018
06.11.2017 roku klasa I i IIIa pod opieką wychowawców uczestniczyła w interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej "Kino Szkoła" w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie brali czynny udział w prelekcji "Jak i dlaczego zwierzęta przygotowują się do zimy i ich sposoby, aby przetrwać zimę". Następnie dzieci obejrzały film "Mali Giganci", który pokazał, jak wielką odwagą muszą wykazać się małe zwierzęta w walce o przetrwanie z doświadczonymi rywalami i ogromnymi drapieżnikami.
Rozpoczęłiśmy kolejny rok z "KINO SZKOłĄ" - 10.10.2016 r. uczniowie klas IV, V i VI wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach pt. "Od jaskini do internetu". Pracując w grupach mieli okazję umiejscawiać wynalizki na taśmie czasu. Nie było łatwo, szczególnie magnetowidem, który dla współczesnych uczniów jest już mała znanym zabytkiem techniki.
Klasa V i VI wraz z opiekunami, paniami: Sylwią Dębską, Mirosławą Gębczyńską i Haliną Feledyk dnia 16 marca 2015 r. kolejny raz uczestniczyła w zajęciach w ramach projektu. Tym razem była to projekcja filmu, poprzedzona prelekcją na temat emocji. Film nosił tytuł "Blask tęczy" i u niejednego z oglądających wywołał łzy i refleksję.
Klasa V z wychowawcą panią Sylwią Dębską po raz kolejny bierze udział w projekcie organizowanym w Pałacu Kultury Zagłębia. 23 lutego 2015 r. byliśmy na warsztatach "Adaptacja filmowa dzieła literackiego". Uczniowie mieli okazję przekonać się jakie jest tworzywo literackie, a jakie filmowe i jak można przełożyć tekst pisany na język filmu. Sami, pracując w grupach mogli zobaczyć jak różne projekty powstaną, mimo że opracowywali ten sam fragment "Pinokia". Na warsztatach towarzyszyła nam również pani Mirosława Gębczyńska. Wszyscy wyszli uśmiechnięci i zadowoleni z efektów swojej pracy.
Będzin - Teatr Dzieci Zagłębia
22.10.2013r. uczniowie klas I- III uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Dzieci Zagłębia do Będzina na spektakl „Brzydkie Kaczątko” pod opieką nauczycieli -Moniki Kijanka, Iwony Nowak-Syguły, Małgorzaty Krzystańskiej. Uczniom spektakl bardzo się podobał. W spektaklu żywy plan przeplatał się z animacją przedmiotów. Spektakl uczył tolerancji i zwracał uwagę widza na problem odmienności wskazując, że należy ją akceptować. W spektaklu pojawiły się skoczne, wesołe piosenki. Ręcznie zdobiona i malowana, drewniana scenografia wykorzystywała tradycyjne wzornictwo i motywy ludowe tworząc wielobarwny świat ludzi i zwierząt. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorem, który opowiedział dzieciom o swojej pracy w teatrze.