• Laboratorium Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Więcej informacji o projekcie znajduje się TUTAJ

Szkoła Podstawowa nr 26 z Oddziłmi Przedszkolnymi w Dąbrowie Górniczej w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 60 000 zł.

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:

1. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
          2. Drukarka 3D Flashforge Adventurer EDU Lite z kursem Tinkercad
          3. Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
          4. Aparat fotograficzny Sony RX100 III
          5. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
          6. Mikrokontroler Ardiumo zestaw
          7. Mikroport Sarampnic Blink 500 B1
          8. Zestaw lamp Swiatła ciągłego GlareOne
          9. Statyw do aparatu i kamery
          10. Kostka VR do poruszania elementami 3D -rozszerzona rzeczywistość
          11. Okulary VR 64 wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 12 sztuk ClassVR Premium VRP64/4
          12. Kamera Insta360
          13. Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D FlashForge Adventurer 3 z fila,mentami
          14. Laptop Acer EX215-22-R9LH R5 3500U 15,6" /8GB/ Win10

Zajęcia poprowadzone w wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości:

----------------------------------------------------------------

• 24.04.2023 r. - Lekcja edukacji dla bezpieczeństwa z Laboratorium Przyszłości - film edukacyjny z pierwszej pomocy.

Klasa 8a w ramach projektu Laboratoria Przyszłości na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa nakręciła film instruktażowy pt. " Nie bądź obojętny - reaguj!" Aparat i kamera oraz statyw umożliwił nagranie zachowania w sytuacji gdy znajdziemy osobę, która potrzebuje pomocy.

Rafał Wiatr

• 28.11.2022 r.  - wirtualna lekcja języka angielskiego.

W trakcie lekcji języka angielskiego uczniowie wybrali się w wirtualną podróż po różnych zakątkach świata. Zwiedzali Londyn oraz interesujące miejsca w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie byli zaciekawieni lekcją. Mieli możliwość testowania nowoczesnych technologii.

Marta Swadźba

-------------------------------------------------------------

• 30.11.2022 r.- Jak korzystać ze zbiorów biblioteki? Bajki - siedziby bajkowych postaci - "Laboratoria Przyszłości" - okulary Class VR" AT2022

Uczniowie klasy IV, na lekcji języka polskiego wykorzystywali okulary Class VR – widzieli w 3D domy bajkowych postaci – m.in. zamek, chatkę na kurzej łapce itp. Uczniowie mieli okazje zobaczyć budynki z różnych perspektyw, w tym z lotu ptaka i poczuć się tak jakby sami znaleźli się wewnątrz tych budowli.

Sylwia Dębska

------------------------------------------------------------------------------

• Lekcja w klasie czwartej z matematyki w ramach programu Laboratorium  Przyszłości

W klasie IV przeprowadzono lekcje z matematyki z wykorzystaniem programów multimedialnych. Tematem lekcji było pamięciowe dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych. W celu utrwalenia materiału z poprzedniej lekcji wykorzystano Wideolekcje  ze strony www.Pistacja.tv.

Uczniowie mieli możliwość powtórzenia zasad pamięciowego dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych na przykładach dostępnych w programie. Zasady były tłumaczone na przykładzie prostych zakupów, dzięki czemu można było zrozumieć zasady dodawania i odejmowania na przykładach przeliczania złotych i groszy. Dodatkowym plusem takich zajęć jest możliwość zatrzymania lekcji i samodzielnego wykonywania przez uczniów ćwiczeń. Uczniowie, którzy wykonali wszystkie zadania poprawnie otrzymali ocenę za pracę na lekcji, pozostali „plusy” z aktywności. Jeżeli jakiś przykład sprawiał trudności, to nauczyciel miał możliwość wytłumaczenia tej partii materiału.

Barbara Jaśko-Pypłacz